«Стів Джобс у спідниці»: наймолодша жінка-мільярдер та її прорив у медицині

Елізабет Голмс — висока блондинка з недбалою зачіскою. Їй 31 рік, і вона — наймолодша в світі жінка-мільярдер. Холмс часто порівнюють зі Стівом Джобсом. Обидва в дитинстві проводили багато часу на самоті. Обидва покинули навчання, тому що вірили — є речі поважней. Як і Джобс, Холмс з самого початку вважала, що її компанія змінить світ. Джобс став мільярдером до 40 років, а Холмс — куди раніше. У минулому році її проект Theranos оцінили в $9 млрд, їй належить більше від половини акцій.

b3f3385d4f3cde0723602cce12cfd6e4_L

Источник.

Холмс носить чорні водолазки, п’є фреші з селери з огірком, не їсть м’ясо, тому що так організм менше хоче спати. Біографія Джобса висить у неї на стіні, хоча водолазки — наслідування Шерон Стоун в ролі елітної повії з фільму Мартіна Скорсезе «Казино». Чорних штанів у Холмс більше сотні, вранці вона не витрачає час на роздуми, що б надіти.

Про Холмс захоплено написали Forbes і Fortune, вона потрапляє в більшість списків найвпливовіших людей планети і рейтинги мільярдерів. Ця молода жінка не приховує, як цього домоглася.

Дитинство і Стенфорд
«Чого я дійсно хочу — так це відкрити щось нове, щось, про що людство раніше не підозрювало», — писала Холмс батькові, коли їй було дев’ять. Вона визнає, що була дивним дитиною: «Я читала тонну книг, зачитувалася «Мобі Діком». У мене досі в записній книжці є дизайн машини часу, який я намалювала в сім». У дитинстві Холмс читала біографію свого прапрадіда Крістіана Холмса, хірурга, інженера і винахідника. Він народився в Данії в 1857 році, був деканом медичного коледжу Цинциннаті в США, в цьому місті госпіталь названий його ім’ям. Предок надихнув Холмс пов’язати життя з медициною, але стати лікарем не вийшло — в якийсь момент дівчина зрозуміла, що відчуває страх, коли бачить голку. Пізніше вона говорила, що це стало головною причиною запуску Theranos — компанії, що дозволяє брати аналіз крові з пальця, а не з відня, за допомогою невеликої голки.

Коли Холмс переїхала в Пало-Альто, щоб вступати в Стенфорд, батьки прислали їй копію «Роздумів» Марка Аврелія з повідомленням про те, що «життя повинна мати мету». Вона вступила на факультет хімічної інженерії.

У перший рік навчання Холмс просила декана Чениннга Робертсона дозволити їй вхід у лабораторію, де займалися в основному студенти, які претендують на ступінь PhD. Глава факультету спочатку опирався, але студентка була наполеглива — кожен день чекала його біля дверей лабораторії і запитувала, коли він пустить її всередину. Робертсон здався.

Влітку Холмс домовилася з адміністрацією Стенфорда, що зможе ходити на клас китайської мови. Після цього випросила стажування в Інститут генома в Сінгапурі, де вивчила поширену тоді в Азії атипову пневмонію. Вона дивилася, як беруть аналізи крові, і думала, що робити це можна інакше, більш сучасними способами.

Повернувшись в США, Холмс приступила до роботи. «Елізабет по п’ять-шість днів практично не вставала з-за письмового столу», — згадує її мати дайнеко. Результатом праці стала патентна заявка — пластир, який виділяє медичне речовина і стежить за змінами в крові. До нього можна приробити чіп від мобільного телефону і передавати дані лікаря. Вона показала її професору Робертсону.

У 19 років Холмс кинула університет, вклала гроші, які сім’я відклала на навчання, у свою компанію, і стала шукати інвесторів. «Я знала, що мені доведеться поговорити мінімум з двома сотнями людей, щоб зацікавити хоча б одного з них. Тому я не переживала із-за відмов», — згадує Холмс.

Гроші
Насамперед вона запропонувала Робертсону стати її радником. Він вже допомагав кільком стартапам в сфері біотехнологій, але їх засновники були куди старше юної Холмс — тоді їй ледве виповнився 21 рік. «В кожному поколінні з’являються один або два таких, як вона», — пояснював професор свою згоду. До 2005 року Холмс залучила близько $6 млн, цього було недостатньо. Вона розуміла: щоб здійснити прорив, потрібно забути про гроші, думка «як виплатити зарплату в наступному місяці» не повинна заважати роботі.

Для проведення клінічних випробувань потрібні тести, Холмс підписала контракти з фармацевтичними корпораціями, у тому числі з Pfizer і GlaxoSmithKline, її компанія почала діяти в якості їх підрозділи. Співпраця додало Холмс статусу, її проектом зацікавилися більш серйозні інвестори. До кінця 2010 вона залучила $92 млн. Почалася спокійна робота над тестами.

Паралельно в раді директорів Theranos з’явилися колишні військові та чиновники: екс-глава Держдепу Генрі Кіссінджер, екс-міністри оборони і генерали. Обговорювалася близькість компанії до військово-промислового комплексу США, сама Холмс пояснює свій вибір професіоналізмом цих людей, хоча зізнається, що застосовує технології за межами цивільної медицини. Військову область вона вважає «важливою областю з точки зору потенціалу для збереження життів». Вона відчуває себе ображеною, коли чує, що члени ради директорів виступають лобістами

Стратегія
Холмс весь час приділяє компанії: рідко розважається, мало з ким спілкується, крім молодшого брата, який теж працює в Theranos. Вона не ходить на побачення і не брала відпустку останні десять років.

Ноу-хау компанії дозволяє всього по одній краплі крові з пальця провести 30 тестів, використовуючи микрофлюиды і нову технологію, яку Холмс тримає в секреті. Це швидше і дешевше, ніж у звичайних лабораторіях. «Довгий час я навіть дружині своїй сказати не міг, чим я займаюся», — говорить Робертсон. Холмс вперше заговорила про свій проект лише через десять років роботи. Зараз американський ринок поділений між двома гігантами Quest Diagnostics і Laboratory Corporation of America. Але їх аналізи коштують дорожче, ніж аналізи Theranos. Наприклад, результати холестерину у звичайній лабораторії обійдуться в $17, у Theranos — в $2,99.

За словами Холмс, 40% людей не здають приписаний лікарем аналіз крові, тому що бояться голок або не можуть оплатити високу вартість. Її мета — зробити так, щоб центри Theranos з’явилися в 5 км від кожного будинку в США, а потім розпочати світову експансію.

Велика удача — Холмс вдалося залучити в компанію 50-річного програміста Санні Балвани. Він працював у Lotus і Microsoft, відучився в Стенфорді і отримав MBA в Берклі. Холмс розуміла: для аналізу крові знадобиться створити серйозний софт. У 2009 році Балвани став президентом компанії. «Ми автоматизували процес від початку до кінця», — каже він.

Зараз компанія пропонує більше 200 тестів, ліцензованих Федеральної комісією. Theranos уклав угоду з найбільшою аптечною мережею Walgreens, щоб побудувати тисячі центрів, починаючи з Каліфорнії і Арізони, пропонують здати аналіз на місці. Результат можна побачити в додатку в той же або на наступний день. Холмс знає, що кров може розповісти про безліч порушень роботи організму — від підвищеного холестерину до раку — і процес перевірки повинен бути таким самим безболісним, як купівля ліків в аптеці поруч з будинком.

Вона створює платформу для розвитку превентивної медицини. Сьогодні люди мають звичку відкладати візит до лікаря і часто звертаються за допомогою, коли хвороба заходить занадто далеко, і її не можна вилікувати.

Elizabet-Holms-samaya-molodaya-v-mire-zhenschina-milliarder_3

Перспективи
Холмс третину життя присвятила компанії, але проект все ще знаходиться на ранній стадії розвитку. Наступних 20 років їй достатньо для того, щоб зробити послугу доступною і масовою. Холмс вважає, що в житті має бути одна головна мета, тому нічим іншим вона займатися не збирається. Сьогодні їй належить 18 патентів в США і 66 за межами країни. У Theranos майже 1000 співробітників, і компанія постійно розширюється.

Холмс часто стикається з критиками. Вони кажуть, що аналіз крові далеко не завжди вказує на захворювання, поставити діагноз і призначити лікування, спираючись лише на ці дані, не можна. Холмс це не бентежить — вона продовжує рухатися вперед. Компанія співпрацює з мережею медичних центрів Carlos Slim Foundation в Мехіко, які використовують Theranos для визначення діабету та інших захворювань, які піддаються лікуванню на ранніх статтях.

 

Добавить комментарий

Войти с помощью: 

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *